Przyczyny pasywno agresywnych zachowań


Słowa i czyny, użyte do tego, żeby cię zranić lub zmartwić tworzą podstawę zachowań pasywno-agresywnych. Jednostki pasywno-agresywne maskują swoje złośliwe intencje, ze strachu przed oceną innych ludzi. Ich dwulicowe zachowanie pozawala uniknąć konfrontacji i odpowiedzialności za własne czyny. Pasywno-agresywne zachowanie rozciąga się od negatywnego nastawienia, aż po głębokie rozżalenie i urazę.

Dzieciństwo

Pasywno-agresywni ludzie chowają przed innymi nie tylko własne intencje, ale też swoje prawdziwe emocje.

Dzieci uczą się jak wyrażać swoje uczucia od rodziców. Wychowywane przez przesadnie kontrolujących się opiekunów, w środowisku, gdzie wyrażanie siebie jest niemile widziane, są zmuszone do tego, by znaleźć inny sposób na wyrażanie swojego gniewu czy wrogości. Jeśli się nie dostosują, prawdopodobnie spotka je karą. Dlatego chowają w sobie cały gniew, atakując w myślach swoich rodziców, co przynosi chwilową ulgę.

Autorytety

Pasywno-agresywni dorośli nie znoszą autorytetów, takich jak szef, nauczyciel, starsze rodzeństwo czy teściowie, ponieważ ustalają wymagania i mają określone oczekiwania. Choć pasywno-agresywny zewnętrznie dostosuje się do tych wymagań, to sekretnie będzie je sabotował. Zwlekanie, celowe zapominanie czy wyrachowane wykonywanie kiepskiej roboty są częstą formą takiego sabotażu. Angażując się w pasywny sabotaż, biernie stawiają opór autorytetom, co czyni z nich obiekty mniej podatne na konsekwencje.

Pewność siebie

Pasywno- agresywne zachowania zasadzają się na braku pewności siebie. Jednostkom, które są niezdolne do asertywności, brakuje zdolności proszenia o to czego potrzebują. W związku z czym stają się zależni od innych ludzi i ich potrzeb. A tego najbardziej się boją. Odczuwają ciągłą niewygodę będąc we własnej skórze. Użyją krytyki i sarkazmu, żeby odwrócić twoją uwagę od własnych słabości.

Konfrontacja

Pasywno-agresywny, który nie potrafi wyrażać uczuć w zdrowy sposób, może wybuchać irracjonalnym gniewem. To pozwala mu uwolnić bulgoczącą w nim negatywna parę, która czasem się po prostu przelewa. Niestety gniewne wybuchy tylko pogarszają sprawę, uniemożliwiając pasywno-agresywnemu widzenie siebie, jako dobrego ale przede wszystkim spójnego człowieka.

Odpowiedzialność

Pasywno-agresywne jednostki unikają odpowiedzialności i mają tendencję do obwiniania innych za swoje nieszczęścia. Dysponują arsenałem kłamstw, wymówek i racjonalizacji, aby oddalić odpowiedzialność jak najdalej od siebie i skierować ją w stronę innych. Jeśli wybierasz święty spokój i godzisz się na pasywno-agresywne zachowania, to tak naprawdę wzmacniają je, przyczyniając się tylko do przyszłych aktów pasywnej agresji.