Czym jest pasywna agresja


Pasywna agresja jest zamaskowaną zniewagą. Kiedy ktoś uderzy cię, albo nakrzyczy na ciebie, to wiesz, że zostałeś znieważony. To oczywiste i łatwe do identyfikacji.

Zamaskowane, czy inaczej ukryte, znieważanie jest subtelne i zawoalowane a nawet przebrane za coś, co pozornie wydaje się świadczyć o dobrych intencjach osoby znieważającej. Pasywno-agresywny jest mistrzem zamaskowanej zniewagi.

Zachowania pasywno-agresywne biorą się z nieumiejętności wyrażania gniewu w zdrowy sposób. Uczucia osoby pasywno-agresywnej są tak stłumione, że może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest zła czy rozżalona. Z powodu braku wglądu w swoje emocje, pasywno-agresywny czuje, że inni go nie rozumieją albo, że zbyt wiele od niego wymagają.

Pasywno agresywne zachowania:


Dwuznaczność


Jest takie przysłowie: czyny świadczą lepiej niż słowa. Doskonale sprawdza się do interpretacji intencji osoby pasywno-agresywnej. Pasywno-agresywni są wieloznaczni. Co innego myślą, co innego mówią, a jeszcze co innego robią. Jednak najlepszym sędzią tego, co tak naprawdę czuje pasywno-agresywny, jest jego zachowanie. Zwróć uwagę na zachowanie, które pojawia się po tym, jak pasywno-agresywny spowodował zamieszanie swoją dwuznaczną komunikacją sygnałów.

Zapominalstwo


Pasywno-agresywny unika odpowiedzialności przez „zapominanie”. Wygodne, prawda? Nie ma łatwiejszego sposobu na ukaranie kogoś, niż zapomnieć o wspólnej kolacji, randce, urodzinach czy jeszcze lepiej – rocznicy.

Obwinianie


Pasywno-agresywny nigdy nie jest odpowiedzialny za swoje czyny. Jeśli nie obwinia ciebie, to będzie to coś, co zdarzyło się w pracy, korki, sprzedawca w sklepie. Pasywno-agresywny nie popełnia błędów. To wszyscy dookoła niego popełniają błędy i trzeba ich za nie ukarać.

Brak gniewu


Pasywno-agresywny nie wyraża gniewu. Niektórzy pasywno-agresywni są służalczy, zadowolą się wszystkim, co im zaproponujesz. Oczywiście… pozornie. Pasywno-agresywny został nauczony jako dziecko, że gniew jest gorszący a więc, że nie należy go okazywać. Dlatego idzie przez życie przechowując i tłumiąc swój gniew. Ulgę przynosi mu wbijanie ci igieł w plecy, kiedy nie patrzysz.

Strach przed zależnością


Niepewny swojej autonomii, obawiając się samotności, zaciekle walczy o swoją niezależność. Jak? Zwykle starając się ciebie kontrolować. Pasywno-agresywny chce, żebyś myślał, że nie jest od ciebie zależny, ale przywiązuje się do ciebie coraz bardziej. Bardziej niż chciałby to przyznać. Dlatego związek może przerodzić się dla niego w pole bitwy, gdzie prawo do zwycięstwa ma ten, kto wyprze się zależności od drugiej osoby.

Strach przed intymnością


Pasywno-agresywny często nie potrafi zaufać. Dlatego, strzeże siebie samego przed przywiązaniem się do kogokolwiek. Będzie uprawiał seks, ale nie będzie się kochał. Jeśli poczuje, że przywiązuje się do ciebie, będzie cię musiał ukarać.

Obstrukcjonizm


Potrzebujesz czegoś od pasywno-agresywnego? Jeśli tak, to przygotuj się na długie czekanie, albo lepiej na myśl, że raczej nigdy tego nie dostaniesz. Dla pasywno-agresywnego ważne jest, żebyś nie dostał tego czego chcesz. Pragnie, żebyś był od niego jak najdłużej zależny. Będzie zachowywał się tak, jakby spełnienie twoich potrzeb było dla niego ważne, ale rzadko kiedy je spełni. To bardzo mylące. Po jakimś czasie zaczniesz się czuć, jakbyś prosił o zbyt wiele, czyli dokładnie tak, jak pasywno agresywny chce, żebyś się czuł.

Ofiarnictwo


Pasywno-agresywny czuje, że jest traktowany nie fair. Jeśli zezłościsz się, bo on ciągle się spóźnia, obrazi się, bo w jego głowie ktoś inny ponosi winę za to, że się spóźnił. Pasywno-agresywny jest zawsze niewinną ofiarą twoich wygórowanych oczekiwań, niesprawiedliwego szefa albo krzywdzącego losu.

Zwlekanie


Pasywno-agresywny wierzy, że terminy są dla wszystkich tylko nie dal niego. On robi rzeczy po swojemu i w swoim własnym czasie, przeklinając w duchu wszystkich, którzy oczekują od niego czegoś innego.


Interesuje cię pasywna agresja? Dotknęły cię cudze pasywno-agresywne zachowania? A może sam masz ten problem i nie możesz sobie z nim poradzić? Przeczytaj o pasywnej agresji:

Moja pasywna agresja

Przyczyny pasywno agresywnych zachowań
Jak się wyleczyć z pasywnej agresji

DEKALOG PASYWNO-AGRESYWNEGO

Cudza pasywna agresja

Jak poznać czy ktoś jest pasywno-agresywny
Związek z osobą pasywno-agresywną
W umyśle pasywno-agresywnego
Konfrontacja z pasywną agresją