Związek z pasywno agresywną osobąPasywno – agresywny musi być w związku z kimś, kto może być obiektem jego wrogości. Potrzebuje kogoś, komu będzie się mógł opierać. Pasywno-agresywnego pociągają zwykle osoby współzależne, ludzie z niskim poczuciem własnej wartości i ci, którym łatwo przychodzi usprawiedliwianie czyjegoś złego zachowania.


Frustracja

Największą frustracją bycia w związku z pasywno-agresywnym jest to, że rzadko spełnia swoje obietnice. Będzie uchylać się od działania, a jednoczenie sprawiać wrażenie, jakby wypruwał sobie żyły dla drugiej osoby. Sprawi, że uwierzysz, że jesteś kochany i otoczony opieką przez osobę, która w rzeczywistości nie jest zdolna do wytworzenia emocjonalnej więzi z kimkolwiek.


Problemy

Pasywno-agresywny ignoruje problemy w związku. Widzi wszystko na swój własny, skrzywiony sposób. Zmuszony do konfrontacji z problemem, obrazi się na ciebie, albo wycofa ze związku. Zaprzeczy istnieniu dowodów na swoje złe zachowanie , zniekształci fakty, umniejszy lub skłamie, przekonując, że jego wersja prawdy jest bardziej logiczna.


Brak szczerości

Pasywno-agresywny powie jedno, zrobi drugie, a potem zaprzeczy, że powiedział pierwsze. Nie komunikuje swoich potrzeb i chęci w przejrzysty sposób, zawsze oczekując, że otoczenie odczyta jego myśli i spełni życzenia. Przecież, jeśli bliscy naprawdę go kochają, to powinni wiedzieć czego potrzebuje. Pasywno-agresywny zataja informacje o tym jak się czuje. Jego ego jest kruche i nie potrafi znieść najmniejszej krytyki. Dlaczego więc miałby ujawniać swoje uczucia, narażając się na to, że je skrytykujesz?