Jak być naprawdę sobą?


Czy jesteś autentyczny? Czy poświęcasz odpowiednio dużo uwagi wskazówkom, które wysyła twoja intuicja? Jak możesz bardziej otworzyć się na to, co podpowiada ci wewnętrzny głos?

Oto trzy proste sposoby na autentyczne bycie sobą:

1. Wiedza jest potęgą

Sokrates powiedział „Poznaj siebie!”, co znaczy:

A. Zrozum co sprawia, że czujesz że żyjesz,
B. Rozgryź to, co porusza twoją wyobraźnią,
C. Znajdź to, co przychodzi ci całkowicie naturalnie

Wykonaj wysiłek, żeby wiedzieć co charakteryzuje ciebie i tylko ciebie. Jaki jesteś? Poznanie swoich mocnych stron jest nie do przecenienia. Jeśli masz duże poczucie humoru, kreatywność czy umiejętność łatwej komunikacji z ludźmi, to na tych wartościach możesz zbudować najlepszy dla siebie styl życia.

Skupiając się na uwydatnianiu swoich silnych stron, a nie tylko na naprawianiu niedoskonałości, będziesz poruszał się znacznie szybciej i prędzej zajdziesz tam gdzie chcesz.

2. Poczuj Flow

Czy kiedykolwiek byłeś tak zaangażowany, że godziny wydawały się minutami? To „pochłonięcie” nazywa się stanem flow. Flow pojawia się, kiedy jesteś całkowicie zaangażowany w wykonywanie czynności, jednocześnie czując absolutny spokój i harmonię. Możemy doświadczyć flow w wielu sytuacjach, np. uprawianiu sportu, pisaniu a nawet graniu na instrumencie.

Tak naprawdę flow może pojawić się wszędzie tam, gdzie poziom twoich umiejętności jest równy poziomowi wyzwania. Dzięki temu następuje tzw. zapętlenie się w czynności.

Kiedy artyści lub sportowcy mówią o transie czy inspiracji przepływającej przez ich ciało, tak naprawdę maja na myśli stan flow. Przypomnij sobie momenty, w których byłeś kompletnie czymś zaabsorbowany, twoja uwaga była skupiona, czułeś wewnętrzną równowagę… wszystko było na swoim miejscu.

Może postarasz się znaleźć więcej miejsca na flow w codziennym życiu?

3. Ucieleśniaj to, co myślisz

Bądź tym co myślisz, a zachowasz spójność. Oto cała tajemnica bycia sobą.

Kiedy podkreślisz swoje mocne strony i zrobisz miejsce na flow, będziesz mógł świadomie podrasować swoje życie. Powinno zasadzać się na tym czego naprawdę chcesz, na tym co sprawia, że jesteś szczęśliwy.

Bycie autentycznym da ci wewnętrzną spójność i spokój ducha, dobroczynny nie tylko dla ciebie ale też dla twojego otoczenia. Ghandi powiedział:

Szczęście jest wtedy, kiedy to co myślisz, to co mówisz i to co robisz pozostają w harmonii


Nie lekceważ powagi bycia sobą. Problem braku autentyczności dotyka nas głębiej niż przypuszczasz. Słuchaj wewnętrznych wskazówek swojej intuicji. Tak naprawdę dobrze wiesz kim jesteś. Musisz się tylko rozpoznać.