Jakie są twoje prawdziwe pragnienia


Większość z nas nie ma klarownego obrazu tego, czego tak naprawdę chce i potrzebuje. Pytani o to czego chcą, ludzie wymieniają listę rzeczy: samochód, dom, pieniądze, drogie akcesoria. Często na liście pragnień pojawiają się związki, dzieci, podróże i przygody. Żeby dowiedzieć czego naprawdę chcesz...

...wykonaj poniższe zadanie


Narysuj tabelę złożoną z dwóch kolumn. W lewej kolumnie wypisz rzeczy, których pragniesz najbardziej (np. pieniądze, podróże, małżeństwo itd.).

Przyjrzyj się swoim zapiskom i spytaj siebie: Dlaczego chcę tych rzeczy? Innymi słowy: Co te rzeczy pozwolą mi przeżyć? Czego szukam w tych rzeczach? Czego po nich oczekuję? Gdybym miał odpowiedni dom, gdybym był w związku… czego bym doświadczał, co bym przeżywał? Daj sobie czas na refleksję.

Pieniądze są zdecydowanie najczęstszą odpowiedzią na pytanie "czego chcesz?" Natomiast jeśli zapytamy jakie pozytywne doświadczenie emocjonalne kryje się za posiadaniem pieniędzy, odpowiedzi będą już bardzo różne. Możemy usłyszeć, że ktoś pragnie pieniędzy, bo dają wolność, bezpieczeństwo, stabilizację, spokój umysłu. Ktoś inny pragnie pieniędzy, bo jego zdaniem dają możliwość przeżywania przygód i szaleństw.

Po pierwsze, zastanów się, czy znasz kogoś, kto ma dużo pieniędzy ale nie ma poczucia bezpieczeństwa i spokoju umysłu? Z pewnością tak. Spójrzmy choćby na niektóre hollywoodzkie gwiazdy.

Po drugie, zastanów się, czy znasz kogoś, kto nie jest bogaty a jednak doświadcza poczucia bezpieczeństwa i spokoju umysłu? Z pewnością tak. Przykładem może być Matka Teresa.

Oczywiście są też ludzie, którzy mają dużo pieniędzy, a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa, wolność i spokój ducha, a także ci bez pieniędzy, którzy nie mają poczucia bezpieczeństwa, wolności ani spokoju. Sens w tym, że często są to wartości kompletnie od siebie niezależne.

Pytanie nie brzmi więc „Jak zdobyć pieniądze?”, ale „Jak zdobyć przeżycie emocjonalne?”… przeżycie, którego tak naprawdę chcę.

Nigdy nie nasycisz się tym czego nie potrzebujesz do szczęścia.
Nigdy nie będziesz miał dość tego, czego tak naprawdę nie chcesz.

Dlatego kupujemy tyle przedmiotów i wciąż chcemy więcej. Tymczasem nie rzeczy tak naprawdę chcemy, ale przeżycia emocjonalnego, które według nas się z nimi wiąże. W naszej wyobraźni rzeczy reprezentują konkretne, upragnione i wytęsknione doświadczenie.

Cały czas uganiasz się za artefaktami życia, będąc ślepym na swoje autentyczne potrzeby i pragnienia? Skończ z tym, jeśli nie chcesz wciąż przeżywać rozczarowania.

Przyjrzyj się swojej tabeli. W prawej kolumnie wypisz przeżycia emocjonalne, które według ciebie odpowiadają rzeczom wymienionym w kolumnie lewej. Jeśli napisałeś „pieniądze” zastanów się co one dla ciebie reprezentują. Co takiego przeżywałbyś gdybyś miał dużo pieniędzy? Jeśli napisałeś „dzieci” pomyśl jakie doświadczenie emocjonalne wiąże się według ciebie z byciem rodzicem. Bądź konkretny. Zastanów się czego szukasz.

Jeśli naprawdę szukasz bezpieczeństwa, wolności, spokoju ducha, to czy istnieje taka ilość pieniędzy, która ci to zagwarantuje? Odpowiedź brzmi: NIE.

Pieniądze i inne artefakty życia (dom, samochód, kariera, związek itp.) zawsze powinny być efektem ubocznym ale nigdy celem samym w sobie.


Nie trać z oczu swoich prawdziwych pragnień (kolumna prawa). To dla nich warto żyć i warto się starać. Nie dla rzeczy.