Nie musisz być taki jak ONI


Powiedzmy sobie szczerze. Nie wszyscy mają rodziców, których chcieliby naśladować. Takie szczęście spotyka naprawdę nielicznych. Większość z nas, zaciskając zęby, powtarza w myślach swoją życiową mantrę : obiecuję, że nigdy nie będę taki jak oni.

A oto i dobra wiadomość : nie musisz być taki jak twoi rodzice.

Wystarczy, że zrozumiesz na jakiej zasadzie buduje się twoja osobowość.

Osobowość ma dwie nierozłączne części :


1. temperament
2. charakter

Temperament, nasza energetyczność, to ta część, którą dziedziczymy po przodkach. Jest wrodzony. Znaczy to, że już noworodki różnią się między sobą temperamentem. Niektóre są pobudliwe, inne – hamulcowe.

Temperamentu nie da się zmienić. Flegmatyk nie zmieni się w choleryka a melancholik w sangwinika. Ruchliwość lub powolność są genetycznymi cechami, które możemy jedynie kontrolować lub starać się modyfikować w niewielkim zakresie.

Wszystkie pozostałe cechy, czyli nasz charakter, kształtujemy my sami i nasze doświadczenia!

Bądź dobrym ogrodnikiem

Osobowość można porównać do ogrodu. Temperament jest glebą, którą dostajemy. Cechy charakteru to rośliny, które na niej wyrosną.

Ogrodnik, który nie odwiedza własnego ogrodu z całą pewnością zapuści charakter a na glebie temperamentu wyrosną przypadkowe rośliny, przywiane przez wiatr.

Ogrodnik, który kocha swój ogród i pielęgnuje go z miłością zasieje tylko te rośliny, które ceni. Jego charakter będzie spójny, zadbany i piękny.

Dean Hamer i Peter Copland w książce Geny a charakter. Jak sobie radzić z genetycznym dziedzictwem piszą:

Nie możesz stać się kimkolwiek zechcesz ale możesz stać się tym, kim możesz.

Wszyscy dysponujemy zdolnością do dojrzewania i zmiany na każdym etapie życia.

Oczywiście ogrodnik, który dostanie w genetycznym spadku po rodzicach glebę trudną do uprawy będzie musiał włożyć więcej wysiłku w to, żeby jego ogród był piękny i spójny.

Potraktujmy to jak wyzwanie! Pamiętajmy, że nie ważne co dostajemy, ważne jak tego używamy.